پودر ماهی جنوب

پودر ماهی جنوب

پودر ماهی جنوب محصولی فرآوری شده از ماهی بوده که عمدتا از روش‌ هایی همچون آب‌ گیری، پخت، جداسازی، خشک کردن و یا آسیاب کردن کامل ماهی حاصل می‌شود. و در برخی مواقع این پودرها از ضایعات ماهی به دست می‎ آیند. این پودرها با درصد مختلف تولید میشوند که هر یک از این در صدها مشخص میکند که محصول به دست آمده خوراک دام و طیور بوده یا خوراک آبزیان و غیره پودر ماهی را می‎توان از انواع غذاهای دریایی همچون ماهی و میگو استخراج کرد که به طور معمول برای استخراج این پودر ها از ماهی‌ های ریز دریا که استخوان و روغن بالایی دارند.

استفاده می‎شود. معروفترین ماهی‌ هایی که به جهت تولید این پودر ها به کار می ‎روند ماهی متو و ساردین بوده که منبعی عالی از انواع پروتئین، چربی، مواد معدنی، ویتامین و غیره هستند و کربوهیدارت بسیار کمی دارند.        
ماهی‌ های که زمان صید میگو به وسیله تور صیادان صید می‌شوند ماهی‌ های جنوب هستند. از آنجایی که این ماهی‌ها کوچک هستند و ارزش اقتصادی ندارند به همین دلیل پس از صید، آنها را از تور جدا میکنند و به جهت خشک کردن و تبدیل به پودر ماهی به شرکت‌ های فرآوری ارسال می‌کنند. این ماهی‌ ها به دو روش ارگانیک زمینی یا هوایی خشک می‎شوند و به مدت 8 الی 10 ساعت در طول روز و 8 الی 10 روز در برابر نور خورشید قرار می‎ گیرند.

تولید کننده پودر ماهی جنوب

از جمله اولین تولیدکنندگان پودر ماهی جنوب در ایران می‎توان به شرکت پودر ماهی گنو اشاره کرد. این شرکت برای اولین بار در سال 1367 در ایران و در استان هرمزگان شروع به فعالیت کرد و از آن زمان تا به حال توانسته به جمع آوری و تبدیل ضایعات دریایی که پیش از آن به صورت غیراستاندارد انجام میشد کمک کند و صنعت کشور را در این زمینه گسترش دهد.     
این شرکت با بیش از 30 سال سابقه در زمینه تولید پودر ماهی جنوب توانسته با کیفیت‌ ترین انواع پودر ماهی را تولید کرده و به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان در زمینه خوراک دام و طیور در ایران شناخته شود.       
این شرکت در سال 1388 مجوزهای مهمی را از بخش دامپزشکی این استان دریافت کرد و توانست خود ماشین آلات مورد نیاز برای تولید پودر ماهی را تولید کند. این شرکت پس از بهره‌ گیری از به روزترین دستگاه‌ ها محصولاتی با کیفیت را به عنوان یک تولید کننده پودر ماهی خالص و با درصد پروتئین بالا برای دام و طیور و آبزیان تولید کرده و به همین منظور جزو بهترین تولیدکنندگان در این زمینه شناخته می‏شود.

قیمت پودر ماهی

قیمت پودر ماهی درجه یک به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می‎توان به میزان رطوبت، درصد مواد معدنی موجود، خاکستر، ماده‌ای که به جهت خشک کردن ماهی‌ها استفاده می‎شود و غیره اشاره کرد. تمامی این عوامل می‌توانند بر روی قیمت پودر ماهی تاثیر گذاشته و  منجر به کم یا زیاد شدن هزینه‌ ها شوند. 
در حال حاضر قیمت پودر های ماهی با توجه به تفاوت روزانه در نرخ دلار به طور مداوم در حال تغییر بوده و به جهت استعلام دقیق نرخ روزانه پودر ماهی باید با مجموعه‌ هایی که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند تماس حاصل کرده و از نرخ روز این محصولات آگاه شد.      
از آنجایی که پودر ماهی به دلیل منبع بالای پروتئین و سایر مواد معدنی مهم به عنوان غذایی ضروری برای خوراک آبزیان و دام و طیور به شمار می‎رود به همین دلیل تهیه آنها برای این حیوانات بسیار مهم خواهد بود. ارزش غذایی این پودرها بسیار بالا بوده و شامل پروتئین، ویتامین، فسفر، کلسیم و سایر مواد معدنی مهم است. قیمت گذاری هر کیلو پودر ماهی با توجه به عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد انجام خواهد شد.

فروش پودر ماهی جنوب

خوشبختانه امروزه فروش پودر ماهی جنوب به صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیر بوده و می‌توان انواع پودر ماهی همچون پودر ماهی تن، ساردین، متو و غیره را به راحتی خریداری کرد. این پودر ها توسط کارخانه نجات مختلف تولید می‌شوند و با قیمتی مناسب و کیفیتی بالا عرضه و در اختیار مشتریان قرار می‎گیرند. بدین منظور متقاضیانی که برای پرورش دام و طیور و یا آبزیان خود نیاز به تهیه پودر ماهی دارند می‎توانند یکی از روش‌های خرید را انتخاب کرده و محصول مورد نظر خود را از مجموعه‌ای معتبر خریداری کنند.

فواید پودر ماهی برای انسان

در حقیقت انسانها نمی‌توانند محصولات پودر ماهی که به جهت خوراک دام و آبزیان استفاده می‎شود را مصرف کنند اما می‎توانند از پودر پروتئین ماهی که به عنوان یک مواد غذایی و خوراکی استفاده می‎شود و کاربردی به جهت مصرف انسان داشته استفاده کنند. این پودرهای پروتئینی دارای ویژگی‌های مناسب برای مصرف انسانها بوده و روش‌ های فرآوری آن به صورت روش‌هایی همچون کنسرو شده، منجمد، کم آب و دودی شده انجام می‎شود.   

مصرف پودر ماهی برای انسان

پودر ماهی آردی مایل به رنگ قهوه‌ای بوده که تقریبا از انواع آبزیان دریایی به ویژه ماهی‌ های کوچک به دست می‌آید. این ماهی‌ها که اغلب ماهی‌های وحشی، کوچک و یا استخوانی چرب هستند در حالت معمول مناسب برای استفاده انسانها نیستند. این ماهی‌ها همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره شد طی مراحلی حاصل می‌شوند و برخی اوقات نیز این پودرها از ضایعات ماهی‌ها حاصل می‎شود.  
سابقه مصرف پودرهای ماهی در جهان به هزار سال می رسد و در گذشته کشورهای شمالی از روغن‌ های ماهی به عنوان سوخت به جهت روشنایی چراغ‌ های خود استفاده می کردند. در کشور ژاپن نیز انسانها از پودر و روغن ماهی تا سالیان سال به عنوان یک ماده غذایی مهم استفاده می‎کردند. در قرنهای گذشته زمانی که ماهیت غذایی ماهی‌ ها کشف نشده بود از آنها به جهت غذای دام و طیور استفاده می‎شد تا اینکه در قرن 19 صنعت پودر و روغن ماهی در اروپا آغاز شد.    
از روغن ماهی‌ ها در گذشته به عنوان چرم سازی و صابون سازی استفاده میشد و مابقی آن به عنوان کود قابلیت استفاده داشت. پس از قرن 19 و با شروع صنعت پودر ماهی، استفاده از ماهی‌ ها به عنوان کود بسیار کاهش پیدا کرد. در چندین سال گذشته از پودر ماهی برای خوراک چارپایان اهلی و خوک نیز استفاده میشد و در صنایع داروسازی و کود نیز به صورت محدود از پودر ماهی استفاده می‎کردند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :